Poezja Poezja Śpiewana Proza Recenzje O mnie News Ksiega Gości Polecam

Szuflada Szymborskiej

News » Szuflada Szymborskiej

 / Chcesz powiększyć zdjęcie - KLIKNIJ W NIE ! /

Uroczystość odbyła się 1 lutego. Rozpoczęła się  o godzinie 16.00 wernisażem w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.  Niestety nie każdy chętny mógł w niej  uczestniczyć, wstęp był możliwy wyłącznie dla osób posiadających zaproszenia. W ostatniej chwili (dzień przed imprezą, wieczorem ) udało mi się je zdobyć ! Mogłam więc wziąć udział  w tym historycznym wydarzeniu, a nawet zrobić kilka zdjęć.
W przepięknym wnętrzu, na tle obrazu Siemiradzkiego "Pochodnie Nerona", zasiadły na zabytkowej kanapie i  w fotelach najważniejsze osoby tego wieczoru: pośrodku Pierwsza Dama RP pani Anna Komorowska , po obu jej stronach pozostali, tj pani Zofia Gołubiew, pan Michał Rusinek (prezes Fundacji), pani profesor Teresa Walas (wiceprezes), pani Anna Polony (aktorka z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie). Naprzeciw nich, w bezpiecznej odległości (aby wszyscy mieli czym oddychać), ustawiono krzesła dla przybyłych na wernisaż gości. Zabezpieczono również  dogodne miejsce dla dziennikarzy, fotoreporterów, fotografów ...ect.  Wszystko bardzo dobrze pomyślane: porządek, ład, spokój, podniosła atmosfera. A tak obawiałam się tłumu i ścisku ?nie do opanowania" ! Wszystkich  obecnych przywitała serdecznie gospodyni tego miejsca, pani dyrektor Zofia Gołubiew. Poinformowała również w swoim wystąpieniu, że Muzeum Narodowe w Krakowie oddało część  pomieszczeń w zabytkowej Kamienicy Szołajskich przy pl. Szczepańskim 9, na  otwieraną właśnie tego wieczoru wystawę poświęconą Noblistce.  Prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej pan Michał Rusinek  jako drugi pojawił się przy mikrofonie. Opowiadał w bardzo ?osobisty sposób" o przygotowaniach do wystawy i poźniejszym jej tworzeniu. Wiceprezes pani profesor Teresa Walas przygotowała i przedstawiła bardzo ciekawą  prezentację ?Przestrzenie mieszkaniowe Wisławy Szymborskiej", popartą obrazami na ekranie. Widownia żywo reagowała na pokazywane fotografie, często zabawne, wywołujące wybuchy śmiechu. Na zakończenie pani Anna Polony zaprezentowała wybrane przez siebie wiersze Noblistki i zrobiła to  w tak cudowny i sugestywny sposób, jakby sama te wiersze napisała. A na pewno zyskały one w interpretacji pani Anny, tak jak zyskuje dobry  tekst poetycki po napisaniu do niego pięknej muzyki ! Następnie zaproszono obecnych na poczęstunek i symboliczną lampkę wina, po czym  grupkami wszyscy przeszli na plac Szczepański, aby obejrzeć wystawę. Tu również pokazano zwiedzającym bardzo dobrą organizację. Byli informatorzy i kierujacy ruchem. Mimo małej powierzchni ?Szuflady" nikogo nie uduszono, nie przewrócono i nikomu nic  się nie stało. Nie można było tylko robić zdjęć, bo wszystkie eksponaty i fotografie znajdowały się za ?zaporą" ramion, pleców, damskich czap i kapeluszy. Te które umieściłam na tej stronie, zrobiłam w dniu następnym. W ?Szufladzie" czekał na zwiedzających taki sam poczęstunek jak w Sukiennicach. Myślę, że wszyscy wszystkiego spróbowali i nikomu niczego nie zabrakło. Tylko pogratulować tak dobrze zaplanowanej i przeprowadzonej Imprezy !


A teraz zapraszam na krótkie tylko "posmakowanie" wystawy w "Szufladzie". Myślę, że zachęci Was ono i wybierzecie się do Kamienicy Szołajskich, aby dokładniej ją zwiedzić. Zwłaszcza, że znajduje się tam nowootwarta kawiarnia, która serwuje dobrą kawę, smaczne ciasta , ciasteczka, oraz sałatki.

Szuflada Szymborskiej :

szymborska8.jpg

 W pierwszej sali można usiąść i obejrzeć na monitorze godzinny film o życiu i twórczości poetki.

 

 

szymborska9.jpg

 

Wisława Szymborska czytająca swoje wiersze na wieczorze autorskim.

 

 

szymborska10.jpg

 

 Drzewo genealogiczne Noblistki.

 

 

szymborska11.jpg

 

Bez komentarza .

 

 

 szymborska12.jpg

Powiększone zdjęcie poetki sprawia wrażenie, jakby Ona była

tu naprawdę, a ja poprostu przyszłam Ją odwiedzić.

 

 

szymborska13.jpg

 Część biblioteki pani Wisławy.

 

 

 

szymborska14.jpg

 

Szuflady pełne różnych drobiazgów, które z lubością gromadziła.

Takich szuflad miała w domu podobno ponad 300!

 

szymborska15.jpg

 

Na tej maszynie do pisania z pewnością pozostały jeszcze  ślady Jej

palców.

 

 

szymborska16.jpg

 

 Halo ! Co słychać u pani , pani Wisławo ? Czy zadomowiła się już pani

                                              w nowym miejscu ? Pozdrawiamy z Krakowa !

         

                                    

Tekst i fotografie: Dorota Lorenowicz.