Poezja Poezja Śpiewana Proza Recenzje O mnie News Ksiega Gości Polecam

Święto Ogrodów w Krakowie

News » Święto Ogrodów w Krakowie

/ kliknij w zdjęcie aby je powiększyć ! /

Burzliwa pogoda w maju i na początku czerwca ( upał...na przemian z mruczącym niebem, deszczem i trzaskajacymi piorunami ) wywołała w Krakowie wysyp rożnych ciekawych imprez. Najbardziej kolorową, pachnącą wiosną i kwiatami imprezą był ósmy już festiwal ?Święto Ogrodów" trwający od 31.05 do 16.06. 2013. Obejmował wiele ciekawych spotkań muzycznych, poetyckich, malarskich, filmowych ...odbywających się w przedziwnych miejscach : w ogrodach, (między innymi w Ogrodzie Botanicznym UJ, w Ogrodzie Niemczewskich w Zielonkach, w Ogrodzie Łobzow ), w muzeach (np.: Dom Józefa Mehoffera, zamek w Pieskowej Skale, zamek królewski na Wawelu, Muzeum im. Emeryka Czapskiego), w szkołach i na uniwesytetach ( Uniwersytet Rolniczy, Szkoła podstawowa nr 114), w domach kultury ... itd.

Do organizacji ?Festiwalu" włączyły się ogrody działkowe i kolorowe czasopisma np. miesięcznik ?Twój Ogród". A żeby zdezorientowanym od nadmiaru imprez Krakusom i turystom nie pokręciło się w głowach, wydano barwny Informator, w którym jasno i przejrzyście, po polsku i po angielsku napisano ?Co? Gdzie? Kiedy?" Najbardziej ucieszyła czytających informacja, umieszczona u dołu okładki broszurki, że ?Wstęp na wszystkie imprezy festiwalu jest bezpłatny !" Chwała za to Organizatorom !

Porfirion 9_06_13.jpg

Jedną z ciekawszych "ogrodowych" imprez (na której byłam), okazał się koncert Niezależnej Grupy Teatralnej "Porfirion", który odbył się 9 czerwca w uroczym Ogrodzie Botanicznym przy ulicy Kopernika 27. Sześć ślicznych, śpiewających poezję dziewczyn miało wystąpić w plenerze, na tle rozkwitających kwiatów i krzewów.

Niestety z powodu "chodzących" nad Krakowem burz, koncert odbywał się w sali wykładowej na trzecim piętrze. Obszerna sala, o dużej pojemności wypełniona była po brzegi! A jak te dziewczyny śpiewały ! Nagradzano je rzęsistymi oklaskami, a ich zejście z estrady poprzedziły "wyklaskane" przez publiczność bisy. Koncert trwał 1,5 godziny i trudno było by go przenieść w całości do moich "News-ów", więc zamieszczam poniżej krótki filmik, (taki mały mix), pokazujący choć w kawałkach, to co te panie śpiewały:

Muzykę do wszystkich tekstów napisała znana już wielu krakowskim poetom Grażyna Łapuszek. Wiersze, które śpiewano, wyszły spod pióra : Anny Blasche, Ireny Kaczmarczyk, Doroty Lorenowicz, Danuty Perier-Berskiej, Alicji Tanew i Andrzeja Torbusa. Koncert prowadziła z dużym wdziękiem właścicielka własnego Salonu Artystycznego - Beata Anna Symołon. Filmik zawdzięczam mojej serdecznej znajomej pani Aldonie Zielińskiej, która z pasją uwiecznia na taśmie filmowej różne wydarzenia dziejące się w naszym mieście. (Jej wymyślne filmiki można odszukać na YouTube/Zilalna 01).