Poezja Poezja Śpiewana Proza Recenzje O mnie News Ksiega Gości Polecam

Krakowska Noc Poezji

News » Krakowska Noc Poezji

 Tematem tegorocznej Krakowskiej Nocy Poezji był właśnie KRAKÓW. A tak trochę szerzej, to wielkie miasto, w nim człowiek, (zagubiony... samotny... czy zadowolony?) jego codzienne życie, wcześniejsze pokolenia, zabytki? Bardzo szeroka gama różych możliwości i bardzo wdzięczny temat !

Na mojej stronie www chcę przybliżyć czytelnikom dwa miejsca, w których byłam osobiście i wraz z gronem innych przybyłych poetów prezentowałam mój Kraków (wierszem i prozą), ten który pamiętam z dzieciństwa i ten w którym żyjemy teraz.

1. Galeria Handlowa ?Bonarka City Center?

                                                                                        /kliknij w zdjęcie aby powiększyć/

bronowice (2).jpgbronowice (3).jpg bronowice (4).jpg  

     Czy galeria handlowa jest dobrym miejscem dla  poezji? Przekonaliśmy się, że TAK .   W trakcie trwającego spotkania poetyckiego od 16.00 do 18.30 okazało się, że mieliśmy ponad 100 stałych słuchaczy (ciągle donoszono nowe krzesła), oraz około 500 osób przypadkowych, które zatrzymywały się na jakiś czas i odchodziły. To ogromna publiczność jak na spotkanie poetyckie! Wystąpiło 50 wykonawców, 30 autorów,  3 zespołyi 1 aktor.

bronowice (5).jpg

  bronowice (6).jpg bronowice (7).jpg bronowice (8).jpg

       Wszystko to przygotowała i poprowadziła jak zwykle perfekcyjnie pani Beata Anna Symołon -  drobna blondyneczka o wielkim sercu i wielkiej miłości do sztuki. Jak ona znalazła i pozbierała tych wszystkich występujących ? Ile czasu potrzeba , aby poznać tworczość tylu osób, wybrać z niej to co potrzebne i stworzyć scenariusz ? Skąd wzięła model krakowskiej dorożki w skali 1:1, która była piękną dekoracją na scenie i z której poeci czytali swoje wiersze? 

                   /kliknij w zdjęcie aby powiększyć/

bronowice (9).jpg bronowice (10).jpg Należy życzyć naszemu miastu wielu podobnych imprez, które zaowocowały by może miłością większej liczby Krakowian do poezji, literatury i sztuki !
bronowice (11).jpg  bronowice (12).jpg bronowice (1).jpg

         Gratulacje dla pani Beaty i serdeczne dzięki za to co udało jej się zrobić !

 

2. Noc Poezji  w Klubie Dziennikarzy "Pod Gruszką" 

                Zorganizowana została  przez Krakowski Oddział Związku Literatów Polskich, który jak co  roku  skorzystał z gościnnych progów Klubu Dziennikarzy "Pod Gruszką". Tu zawsze  przyjmuje poetów  z otwartym sercem i z uśmiechem, pani Grażyna Potoczek.


pod gruszą-1.jpeg
  Spektakl poetycki  przygotowała wiceprezes KO ZLP Alicja Tanew. Składał się z wierszy, które zebrała od swoich związkowych koleżanek i kolegów. W prezentacje wierszy o Krakowie  wmontowany został ciekawy pokaz filmowy poety Andrzeja Waltera, związany z tematyką imprezy. Publiczność dopisała, choć konkurencja rożnorakich spotkań odbywających się w tę Noc Krakowską była ogromna !

pod gruszą-2.jpeg    pod gruszą-3.jpeg

 

 

              Wszystko udało się na medal!  Wielkie dzięki  tym, co przyczynili się

                                           do powstania  tego sppektaklu.

zdjęcia: Jaro Gawlik i Wanda Pamuła

tekst: Dorota Lorenowicz