Poezja Poezja Śpiewana Proza Recenzje O mnie News Ksiega Gości Polecam

Filiżanka z poezją w Dworze Czeczów

News » Filiżanka z poezją w Dworze Czeczów

XX II Wieczór Artystyczny z cyklu ?Filiżanka z poezją? 30.03. 2012 ( piątek ) godz. 18.00
gość specjalny : Dorota Lorenowicz
prowadzenie : Elżbieta Orzechowska

W Starym Bieżanowie, na peryferiach Krakowa, przy ulicy Popiełuszki 36, w urokliwym Dworze Czeczów odbywają się comiesięczne spotkania z poezją przy filiżance dobrej, gorącej herbaty. Przychodzą tu starzy bywalcy, rozsmakowani w tym rodzaju sztuki, ale i nowi chętni, namówieni przez tych pierwszych, a pewnie i tacy, którzy przypadkiem natknęli się na plakat informujący o imprezie. Ci przypadkowi chętnie tu wracają . Bywa, że stają się bywalcami i przyprowadzają znów swoich znajomych... Gospodynią spotkań jest pani Elżbieta Orzechowska, która na każde spotkanie stara się wyszukać i zaprosić jakiegoś specjalnego gościa. Tym razem była to krakowska poetka Dorota Lorenowicz.Urodziła się i wychowała w starej 500 letniej oficynie, niedaleko Rynku. Mały Rynek, Sukiennice, Planty, Wawel były scenerią jej dzieciństwa. Stąd w jej twórczości Kraków jest wszechobecny, zarówno w wierszach jak i w prozie. Pokazała zebranym ten swój świat czytając wybrane teksty, ale i prezentując na videoclipach, na ekranie, poezję śpiewaną. Tematyka utworów nie dotyczyła tylko rodzinnego miasta. Sporą część wieczoru zajęły erotyki : piękne, ale i trudne relacje pomiędzy kobietą i mężczyzną.

Na ekranie prócz videoclipów prezentowane były interesujące zdjęcia starego, zabytkowego gospodarstwa. Na tle tych zdjęć wybrzmiewały wiersze o starej stodole , 400 letniej lipie, znalezionym medalionie, który 100 lat przeleżał w szparze na strychu spichrza.

W wieczorze nie zabrakło również humoru. Widownia żywo reagowała na czytane przez poetkę limeryki: krótkie, zabawne wierszyki z dowcipną pointą .

Myślę, że to piątkowe spotkanie można zaliczyć do udanych, zarówno dla poetki jak i przybyłych gości.

W czytaniu wierszy pomagała poetce pani Wanda Pamuła, której pasją jest fotografowanie Krakowa i odbywających się w nim wydarzeń.

Muzykę do poezji śpiewanej skomponowała pani Grażyna Łapuszek

A autorką videoclipów jest pani Aldona Zielińska .