Poezja Poezja Śpiewana Proza Recenzje O mnie News Ksiega Gości Polecam

45 WARSZAWSKA JESIEŃ POEZJI 2016

News » 45 WARSZAWSKA JESIEŃ POEZJI 2016

        W tym roku Warszawska Jesień Poezji obfitowała w bardzo ciekawe imprezy, spotkania, warsztaty... Odbywały się one nie tylko w Domu Literatury na Krakowskim Przedmieściu, ale w różnych, ciekawych miejscach stolicy: w Muzeum Literatury w Rynku Starego Miasta, obok w Klubie Księgarza, w domach kultury i w warszawskich szkołach. Wymagało to z pewnością więcej pracy i ?zachodu? od organizatorów, ale za to poeci, którzy przybyli tu z poza Warszawy mieli szanse bliżej ją poznać. Większość odwiedzanych przez nas miejsc znajdowało się w samym sercu Warszawy tj na Starówce, która zachwyca wszystkich przyjeżdżających do tego miasta.

Spektakl słowno-muzyczny ``Leśmian``. Kurtyna, czy dekoracja? Pomysł świetny! Z przodu aktorzy, a za cienką, muślinową zasłoną - muzycy.   Promocja Antologii - prowadzący: Aldona Borowicz i Zbigniew Milewski.   Czyta swój wiersz Dorota Lorenowicz z Krakowa.  
W Muzeum Literatury prowadzi Wieczór Galowy poetów zagranicznych - Marek Wawrzkiewicz. Czyta poeta z Chin, w ojczystym języku. Z Almanachu , przetłumaczony na język polski ten sam wiersz, czyta Polka.

     /kliknij w zdjęcie aby powiększyć/

Inauguracja ?Jesieni? zaskoczyła przybyłych. Rozpoczęciem był piękny spektakl słowno ? muzyczny  p.t. ?Leśmian?, w reżyserii Małgorzaty Kaczmarskiej, prezentowany przez młodych aktorów. Ważniejsze wydarzenia przedstawiają zdjęcia z komentarzami.

Klub Księgarza.``Poezja miłosna kobiet``. Marek Wawrzkiewicz przedstawia dwie panie aktorki, które będą czytały te wiersze.

Wielu uczestników mieszkało w Domu Literatury, inni u przyjaciół, znajomych, czy krewnych.Program czterodniowej imprezy był starannie przygotowany, ciekawy i wypełniał szczelnie czas biorących w niej udział. Było na co popatrzeć, włączyć się do zajęć, do burzliwych dyskusji, wziąć udział w konkursach jednego wiersza, spotkać się z uczniami i zaprezentować im swoje utwory. 

Koniec dłuuugiej sali w Klubie Księgarza. Publiczność zasłuchana w wiersze, przeplatane piękną muzyką wykonywaną ``na żywo`` na pianinie.   Spotkanie Doroty Lorenowicz z uczniami 38 LO w Wilanowie. Prawie sami chłopcy !  Mimo to słuchali z zainteresowaniem wierszy ``krakowskich`` i obejrzeli na ekranie klipy z poezją śpiewaną.    Wejście do Domu Literatury, na Krakowskim Przedmieściu. Już późny wieczór, kawiarnia opustoszała, a wewnątrz budynku jeszcze mnóstwo ludzi! Poeci lubią późne wieczory, a nawet noce...

Tu można przeczytać, kto w Domu Literatury rezyduje.    Zamknięcie tych czterodniowych spotkań też było niespodzianką   - bardzo przyjemną  i serdeczną. W niedzielę przed południem, w   kameralnej sali odbyło się Pożegnalne Śniadanie z udziałem          obojga prezesów: Aldony Borowicz i Marka Wawrzkiewicza,             podczas którego podsumowano45 Warszawską Jesień Poezji.

                                     /kliknij w zdjęcie aby powiększyć/

Wszyscy dziękowali wszystkim: organizatorzy uczestnikom, uczestnicy organizatorom. Indywidualne wystąpienia poetów zagranicznych były tłumaczone na język polski. 

Dom Literatury, niedziela rano - śniadanie pożegnalne. Przemawia, dziękuje i żegna się z poetami prezes Zarządu Głównego ZLP - Marek Wawrzkiewicz. Obok siedząca prezes Warszawskiego Oddziału ZLP  Aldona Borowicz za chwilę też nas pożegnała, podziękowała i zaprosiła ... A teraz wznosimy  toast, za poezję, poetów, organizatorów i życzymy sobie wielkiego grona czytelników, szczodrych sponsorów, stu lat, weny twórczej i spotkania w przyszłym roku !

tekst: Dorota Lorenowicz

zdjęcia: Dorota Lorenowicz

Myślę, że zadowoleni z pobytu poeci pojawią się tu ponownie w przyszłym roku.